yapı denetim firması

,

yapı denetim firmaları

,

ankara yapı denetim firması

,

Yenimahalle yapı denetim firması

,

Çankaya yapı denetim firması

,

Akyurt yapı denetim firması

,

Altındağ yapı denetim firması

,
Ayaş yapı denetim firması
,
Balâ yapı denetim firması
,
Beypazarı yapı denetim firması
,
Çamlıdere yapı denetim firması
,
Çankaya yapı denetim firması
, Çubuk yapı denetim firması, Elmadağ yapı denetim firması, Etimesgut yapı denetim firması, Evren yapı denetim firması, Gölbaşı yapı denetim firması, Güdül yapı denetim firması, Haymana yapı denetim firması, Kalecik yapı denetim firması, Kazan yapı denetim firması, Keçiören yapı denetim firması, Kızılcahamam yapı denetim firması, Mamak yapı denetim firması, Nallıhan yapı denetim firması, Polatlı yapı denetim firması, Pursaklar yapı denetim firması, Sincan yapı denetim firması, Şereflikoçhisar yapı denetim firması
DUYURULAR

Yapı Denetim Ekspertiz Dergisine Metropol Yapı Denetim A.Ş konuk oldu.


Yenimahalle yapı denetim firması, Çankaya yapı denetim firması, Akyurt yapı denetim firması, Altındağ yapı denetim firması, Ayaş yapı denetim firması, Balâ yapı denetim firması, Beypazarı yapı denetim firması, Çamlıdere yapı denetim firması, Çankaya yapı denetim firması, Çubuk yapı denetim firması, Elmadağ yapı denetim firması, Etimesgut yapı denetim firması, Evren yapı denetim firması, Gölbaşı yapı denetim firması, Güdül yapı denetim firması, Haymana yapı denetim firması, Kalecik yapı denetim firması, Kazan yapı denetim firması, Keçiören yapı denetim firması, Kızılcahamam yapı denetim firması, Mamak yapı denetim firması, Nallıhan yapı denetim firması, yapı denetim firması, yapı denetim firmaları, ankara yapı denetim firması, Polatlı yapı denetim firması, Pursaklar yapı denetim firması, Sincan yapı denetim firması, Şereflikoçhisar yapı denetim firması Yapı Denetim & Ekspertiz Dergisi | 11.06.2013


Dergimizin bu sayısına konuk olan Ankara Metropol firma kurucuları ve şirket ortakları Murat Kabakcıoğlu ve Levent Turgut ile siz Yapı Denetim ve Ekspertiz okurları için güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

İnşaat Mühendisi Murat Kabakçıoğlu, işletme mezunu Levent Turgut ve Makine mühendisi olan Ahmet Muhammet Yalçınkaya genç yaşlarına rağmen azimli çalışmaları ile başarı merdivenlerini hızla tırmanarak Ankara’nın en eski ve köklü kuruluşlarından biri olan Metropol yapı denetimi sektörün öncü isimlerinden biri haline getirdiler.

2001 yılında faaliyete geçen Metropol yapı denetim eğitimli teknik elemanları, yapı denetime getirdikleri yeni çehre, alanında uzman ve dinamik kadrosu ve işlerinde ki kalite anlayışı nedeniyle kısa sürede sektörün aranan ismi haline gelmiş durumda. Şirkette kullanılmakta olan iş modelleri gelişmeye devam ederken hizmet yelpazesi de yeni çevre hizmetleri alanlarının da dâhil olmasıyla genişliyor.

Metropol şirketleri daha kapsamlı ve yüksek yeterlilik kriterleri gerektiren çevre projelerinde de en iyi performansı sergilemek adına daima kendini yenilemektedir… Yapı sahiplerini inşaatın her safhasında TSE standartlarına uygun malzeme kullanma konusunda bilgilendirmeyi ve denetlemeyi, yapılan işin kalitesinin standartların da üzerinde olmasını hedefleyen, ekip ruhuna sahip personeli şirket bünyesinde bulundurmaktalar. Firma da görev alan yardımcı kontrol mühendisleri, denetçi ve mühendisleri teknolojik gelişmelere bağlantılı olarak konunun uzman kişilerini davet ederek eğitim ve seminerleri periyodik olarak almaktalar. Uzman kadrodan oluşan bu yapı, metropol yapı denetim a.ş uzmanlığını kamu ve özel sektör emrinde kullanarak, Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir bir çevre oluşmasına katkıda bulunmaya devam edeceklerinin altını çiziyorlar.


Yapı Denetimin Önemi Fark Edildi


Yaptığımız söyleşi esnasında yapı denetim sektörünün süreci hakkında da konuştuğumuz firma ortakları bu konuya olan bakış açılarını da şu sözlerle ifade ettiler ; “Özellikle 2008 yılında yapılan yönetmelik değişikliğinden sonra yapı denetime bakış açısı tamamıyla değişmiş ve yapı denetimler denetimini tam anlamıyla uygulamaya geçirmiş oldular. İnşaatların yapı denetimsiz olmayacağını biliyorlar. Sektörde artık yapı denetimlerin önemi fark edildi. Eski bakış açısı yerini yapımın sağlam olmasını istiyorum düşüncesine bıraktı.


Görüneni Kul İçin Görünmeyeni Allah İçin Yapacaksın


Metropol yapı denetim de de diğer firmalarda olduğu gibi yaşanan en büyük sıkıntı müteahhitle olan işveren anlaşmazlığı. Bilindiği gibi müteahhitler yapı denetimlere para ödedikleri için bazıları yapı denetimlerin patronu gibi davranmakta ve hem para verip hem de beni mi denetleyeceksin? Mantığı ile firmaları sıkıntıya sokmakta. Bu konun aşılması gerektiğini düşünen Metropol yapı denetim ‘bu kanun biz inşaatları denetleyelim diye kurumadı mı? Tabi ki denetleyeceğiz. Eksiklerini göstereceğiz. Artık bu anlayışın yıkılması gerek. Görüneni kul için, görünmeyeni Allah için yapacaksın ki sağlam yapılar ortaya çıksın’ diyerek konu hakkında ki çizgilerini ortaya koydular.


Ankara da hemen hemen her belediye ile çalışan Metropol yapı denetim şirket sahipleri Murat Kabakcıoğlu, Levent Turgut ve Ahmet Muhammet Yalçınkaya Yapı denetim firması ile Belediye çalışmaları hakkında yönelttiğimiz soruya şu şekilde yanıt verdiler; “Belediyelerin bizleri, tüm yapı denetim sektöründeki arkadaşlarımızı, denetçilerimizi yardımcı elemanlarımızı ve yönetici olarak bizleri zul değil birer insan olduğumuzu ve onlarında işlerinin bir kısmını hallettiğimizi sektördeki sorunlara el attığımızı unutmamalarını temenni ediyoruz. Bizlerin belediyelerle iyi ilişki içerisinde olma zorunluluğumuz var. Ruhsat aşamasından başlayıp kademeli hak edişler ve iskâna kadar tüm çalışmalarımız ortak. Çözüme ulaşmak için her iki yönetim bireyininde karşılıklı olarak sıcakkanlı olma zaruriyeti doğuyor. Fakat en büyük sorunu hak edişlere ulaşmaya çalışırken yaşıyoruz. Bir hak ediş alabilmek için bir personelinizi en az üç gün belediyenin koridorlarında beklemek zorunda bırakıyorsunuz. Bu bizler için ciddi bir sorun.


Cezaların Para Cezasına Dönmesi İlaç Gibi Olacak


Çıkacak yasanın yapı denetim sektöründe ki sorunları çözmesi temennisindeyiz. Ancak bizlerin en büyük tehlikesi yapılan imalat sırasında ortaya çıkacak yanlışlıklar ve hatalardan dolayı kapama ve idari cezalar gelmektedir. Çıkacak yasada bu beklentilerin para cezasına çevrilmesi beklentilerimize bir nebzede olsa ilaç gibi olacaktır ama uzun zamandır beklediğimiz bu yasa ne zaman çıkar bilinmez. Bekleyip göreceğiz. Yasalaşma süreci belli olmadığından belirsizlik tarafımızı ve şirketimizin politikasını etkileyip etkilemeyeceğini yaşayıp göreceğiz.


Yeni Kurulmuş Bir Firmayla Köklü Bir Firma Kıyaslanmamalıdır


Sektörümüz de şöyle bir sıkıntı var izin belgesi alan yapı denetim firması 360,000 m2 denetleme alanına sahiptir ancak sektörün oluşumu, kalifiyeli elaman ve bu işi ne zamandır yaptığın gibi şartlar aranmadığından dolayı okuldan yeni mezun olmuş bir mühendis ile bu sektöre uzun yıllar emek vermiş bir mühendisin kıyaslanması yapılmıyor. Yeni açılmış ve sektörde daha yeni iş başı yapmış bir firmanın otel ve alışveriş merkezi denetlemesi yapması ne kadar sağlıklı. Burada aslında en büyük tehlike firmalar arasındaki rekabetten dolayı katsayı oranlarının altında hesap tutulması. Müşterilerine bu hesaplar doğrultusunda fiyatlar verilmesi acı bir gerçek. Bekleyen en büyük tehlike ise bu firmaların yaptıkları indirimler sonucunda firmalarını illegal bir yola sürüklediklerinin farkında olmayışlarıdır. Mevcut haliyle denetlenmeyen kamu ve toki binaları da yeni çıkacak yasayla denetim altına alınmalıdır. Çünkü bunlarda sistemin bir taşı. Kamu ve TOKİ binaları aynı sistemde serbest bırakılırsa insanların aklında soru işareti kalır ve sistemin tam anlamıyla oturmadığını, tabiri caizse çökmesine neden olacağı görüşü yaygınlaşır.


5 şubat 2013 tarihinde açıklanan yönetmelik ile aslında bir hata yapıldığı düşüncesi içerisindeyiz. Zaten yeterli hatta fazla olan yapı denetimlerin üstüne tekrar yenilerinin açılması sektörde sıkıntılara yol açacaktır. Bu yönetmelikten sonra denetimler yapılması gerektiği gibi yapılamayacak, firmalar iş alabilmek için fazlasıyla ödün verecek ve az işçi ile çok iş yapabilmek için çalışacaklar. Firmaların denetimden çok bir an önce giderlerinin karşılayabilmek adına hak edişe ulaşma çabaları doğacak.


Nazmi Şahin Sektör İçin Çaba Harcıyor


Yapı denetim birliği bakanlık belediyeler ve kuruluşlar nezdinde sağlam temel oluşturuldu. Özellikle Ankara da ki yönetim başkanı Nazmi Şahin yapı denetimi bir yere getirebilmek adına tüm gücüyle çalışıyor. Ekipleri yapı denetimi daha bir noktaya taşımak adına Belediye ve Bakanlık ziyaretlerini hız kesmeden devam ettiriyorlar. Bunun olumlu sonuçlar doğuracağı hak edişlerin süresinin kısalacağı, cezaların düzenleneceği kanaatindeyiz. Dernek ten beklentilerimiz ise belediyeler ve bakanlıklardan artan zamanlarda da yapı denetim firmalarını gezip sorunları ve çözüm odaklarını bulmalarını temenni ediyoruz.keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara tadilat tercüme büroları tercüme ankara tercüme simultane tercüme yapı denetim firması fotokopi makinası kiralama fotokopi makinası satışı fotokopi makinası tamiri maurers orjinal maurers meksika biber hapı biber hapı acı biber hapı